Święto 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego

30 kwietnia br., 42. Baza Lotnictwa Szkolnego po raz dziewiąty obchodziła swoje święto.

Z tego tytułu w jednostce już od godzin porannych dla najmłodszych Radomian uczęszczających do lokalnych szkół czekało wiele atrakcji w ramach dni otwartych koszar. Młodzież mogła zapoznać się “na żywo” z samolotami i  sprzętem będącym na wyposażeniu 42 BLSz, jak również odwiedzić szereg  stoisk promocyjnych. Na zakończenie wszyscy mogli zakosztować żołnierskiego specjału, czyli grochówki.

Główne uroczystości rozpoczęły się w hangarze  o godzinie 12.00 polową mszą świętą w intencji żołnierzy i pracowników RON, której przewodniczył JE ks. bp Piotr TURZYŃSKI – biskup pomocniczy Diecezji Radomskiej. W homilii ks. biskup przywołał postać i męstwo św. Wojciecha – patrona Polski, którego uroczystość została w tym roku przeniesiona właśnie na 30 kwietnia. Po Liturgii na placu przed Wojskowym Portem Lotniczym odbył się Uroczysty Apel. Wśród zaproszonych  gości były władze parlamentarne i samorządowe, duchowieństwo, przedstawiciele służb mundurowych i jednostek wojskowych, przedstawiciele instytucji współpracujących z jednostką, przedstawiciele organizacji kombatanckich i szkół,  seniorzy lotnictwa, sympatycy wojska, żołnierze i pracownicy RON. Uroczysty Apel był również doskonałą okazją do wręczenia awansu  na wyższy stopień wojskowy oraz  wyróżnień i podziękowań dla żołnierzy.

Obchody święta 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego uświetnił przelot zespołu  “Biało-Czerwone Iskry” z Dęblina, które w formacji grot zaakcentowały na niebie barwy flagi narodowej. Na niebie pojawił się również Zespól Akrobacyjny “Orlik” oraz samoloty M-28 “Bryza”. Był też pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Radomia, w który idealnie wkomponowały sie skoki ze spadochronu skoczków z Sekcji Wysokościowo – Ratowniczej. Uroczystości zakończyły się defiladą pododdziałów.

Tekst: p. Anna KUNA, Fot.: plut. Michał BIAŁEK, p. Natalia LEŚNIEWSKA