ŚWIĘTO 1. GRÓJECKIEGO OŚRODKA RADIOELEKTRONICZNEGO im. ppłk. JANA KOWALEWSKIEGO

Żołnierze i pracownicy RON 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego im. ppłk. Jana Kowalewskiego obchodzili swoje święto. Tegoroczne obchody odbyły się 27 i 28 czerwca 2019 r.

Uroczyste obchody rozpoczęły się w dniu 27 czerwca Mszą świętą w intencji żołnierzy oraz Ojczyzny w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Grójcu, w której uczestniczyło dowództwo, żołnierze, pracownicy wojska, ich najbliżsi oraz zaproszeni goście. Podczas mszy ks. ppłk. Kryspin RAK – Proboszcz Parafii Wojskowej w Radomiu, wręczył medale „W Służbie Bogu i Ojczyźnie” z okazji 100-lecia Biskupstwa Polowego w Polsce.

Dalsza część obchodów rozpoczęła się nazajutrz – 28 czerwca, na terenie 1. Ośrodka Radioelektronicznego. Pod obeliskiem upamiętniającym patrona 1. Ośrodka Radioelektronicznego ppłk. Jana Kowalewskiego złożono wiązanki kwiatów i zapalono symboliczny znicz.

O godzinie 11.00 rozpoczął się uroczysty apel z okazji święta 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego. Meldunek o gotowości pododdziałów ośrodka, Dowódcy 1. Ośrodka Radioelektronicznego płk. Andrzejowi KOZERZE, złożył dowódca uroczystości –  Szef Sekcji Szkolenia 1.ORel. mjr Mariusz WOŹNIAK. Wśród zaproszonych  gości był gen. bryg.  Karol DYMANOWSKI Dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej, władze samorządowe, duchowieństwo, przedstawiciele służb mundurowych i jednostek wojskowych, przedstawiciele instytucji współpracujących  z jednostką, przedstawiciele organizacji kombatanckich i szkół,  byli żołnierze i pracownicy naszej jednostki.

Święto Ośrodka to także okazja do wyróżnienia i uhonorowania najlepszych żołnierzy i pracowników. Zgodnie z rozkazami Dowódcy Generalnego RSZ i Dowódcy 1. ORel. wręczono medale, listy gratulacyjne oraz inne formy wyróżnień. Wręczenia wyróżnień dokonali gen bryg. Karol DYMANOWSKI oraz płk Andrzej KOZERA.

Po defiladzie pododdziałów przy akompaniamencie orkiestry wojskowej z Dęblina, zaprezentowano pokaz wyszkolenia i umiejętności żołnierzy.

Po części oficjalnej wszystkich zgromadzonych zaproszono na żołnierski poczęstunek połączony ze spotkaniem pokoleń.

Nie zabrakło też atrakcji dla naszych najmłodszych uczestników uroczystości.