Odsłonięcie pomnika Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Radomsko-Kieleckiego ”Jodła”

27.09. br.,  w 80 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego,
w Radomiu odsłonięto Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Radomsko-Kieleckiego „Jodła”. Uroczystość poprzedziła Msza Święta w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny, której przewodniczył Biskup Radomski Henryk TOMASIK.

Po uroczystej Mszy Świętej, w asyście Orkiestry Wojskowej z Dęblina, Kompani Honorowej oraz Pocztu Sztandarowego  42. Bazy Lotnictwa Szkolnego, władze rządowe i  samorządowe, Dowódca 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego płk pil. Maciej SIEMIŃSKI, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe, środowiska kombatanckie oraz uczniowie przemaszerowali  w kierunku skweru przy ulicy Niedziałkowskiego pod Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej.

Odsłonięcia Pomnika poczynił między innymi najstarszy żyjący żołnierz AK Okręgu Radomsko – Kieleckiego „Jodła”, 98 letni kpt. Józef ŁYŻWA ps. Łowicz, następnie Biskup Radomski Henryk TOMASIK dokonał poświęcenia Pomnika i odmówił modlitwę wraz z przedstawicielem kościoła prawosławnego ks. Pawłem SIDORUKIEM.

Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Żołnierzy Armii Krajowej, żołnierze AK, kombatanci oraz żołnierze Garnizonu Radom zostali uhonorowani odznaczeniami i wyróżnieniami przyznanymi z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy AK.  Następnie mjr Rafał ŁYŻWA odczytał Apel Pamięci po czym Kompania Honorowa 42. BLSz oddała salwę honorową. Na zakończenie uroczystości poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem.