75. rocznica zakończenia II Wojny Światowej oraz uroczystość Świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika, patrona Parafii Wojskowej w Radomiu

8 maja br., w Garnizonie Radom odbyły się uroczystości z okazji 75. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Uroczystości ze względu na panującą sytuację miały skromny wymiar i rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez delegację z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza znajdującego się przed Kościołem Garnizonowym.

W samo południe była celebrowana Msza święta w intencji poległych
i pomordowanych w okresie II Wojny Światowej, oraz w intencji parafian Parafii Wojskowej w Radomiu: żołnierzy, pracowników Resortu Obrony Narodowej, rodzin wojskowych Garnizonów Radom i Grójec, które duszpasterstwo wojskowe w Radomiu otacza opieką duszpasterską i wszystkich dla których Kościół Garnizonowy w Radomiu jest miejscem modlitwy.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. biskup Henryk TOMASIK – Biskup Radomski. W obchodach udział wzięli Dowódca 42. BLSz płk pil. Maciej SIEMIŃSKI, przedstawiciele władz samorządowych oraz niewielka grupa wiernych.

Uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika to również święto patronalne Parafii Wojskowej w Radomiu. Podczas uroczystości, medal „W Służbie Bogu i Ojczyźnie” nadawany z okazji setnej rocznicy ustanowienia Biskupstwa Polowego w Polsce otrzymał Sekretarz Biskupa Radomskiego ks. dr Tomasz HERC. Odznaczenie przyznane zostało jeszcze w ubiegłym roku, natomiast dziś w imieniu Biskupa Polowego wręczył je ks. ppłk Kryspin RAK – proboszcz Parafii Wojskowej w Radomiu.

Tekst i fot. Anna KUNA