Ogłoszenia duszpasterskie 15.10.2017

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 15.10.2017

  1. W jutrzejszy poniedziałek, 16 października, przypada 39. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły – Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Decyzją polskiego Parlamentu dzień 16 października jest w naszym kalendarzu Dniem Papieża Jana Pawła II. Dziękując Panu Bogu za wieloletnią posługę św. papieża Polaka, jednocześnie prośmy o jego wstawiennictwo, abyśmy wytrwali na wytyczonej przez niego drodze
  2. W środę, 18 października, w kalendarzu liturgicznym przypada święto św. Łukasza Ewangelisty. Jednocześnie jest to Dzień Modlitw za Pracowników Służby Zdrowia
  3. Przez cały październik z Matką Bożą trwamy na modlitwie różańcowej.
    Na nabożeństwo październikowe gromadzimy się w naszym kościele w dni powszednie po Mszy św. o godz. 12.00, w niedzielę o godz. 17.30
  4. Przyszłą niedzielę, 22 października, będziemy przeżywali jako Niedzielę Misyjną, rozpocznie się również Tydzień Misyjny. Pamiętajmy, że do każdego z nas Pan Jezus kieruje polecenie: „Idźcie i głoście”, tym bardziej modlitewnie i materialnie starajmy się wspierać dzieła misyjne Kościoła

Wszystkim życzymy dobrej niedzieli i dobrego tygodnia

78. rocznica agresji wojsk sowieckich na Polskę

17 września w całym kraju obchodziliśmy 78. rocznicę agresji wojsk sowieckich na Polskę.

Z tej okazji na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu odbyły się uroczystości garnizonowe, w których uczestniczyli parlamentarzyści ziemi radomskiej, władze samorządowe, przedstawiciele instytucji i służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, kombatanci oraz młodzież radomskich szkół.  Po złożeniu meldunku Dowódcy 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego odegrano hymn państwowy, następnie ks. mjr Kryspin Rak odmówił modlitwę w intencji poległych i pomordowanych na wschodzie. W kolejnej części odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową.  Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów przez poszczególne delegacje pod Pomnikiem zamordowanych przez NKWD, zwanym „Katyńskim”.

Tekst i foto: p. Anna KUNA

Obchody rocznicowe w Radomiu

9 września br., obchodziliśmy 72. rocznicę uwolnienia więźniów politycznych i żołnierzy Armii Krajowej z więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Radomiu oraz 99. rocznicę powołania dekretu Prezydenta Republiki Francuskiej „Błękitnej Armii”, która była zalążkiem 72. Pułku Piechoty im. Dionizego Czachowskiego.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.00 mszą świętą w Kościele Garnizonowym, po czym poszczególne delegacje – rządowe z rangi Ministerstwa Obrony Narodowej i samorządowe, wojskowe, kombatanckie oraz młodzież – złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marii i Lecha Kaczyńskich, tablicą upamiętniającą akcję uwolnienia więźniów politycznych i żołnierzy AK przy Kościele Świętej Trójcy.

Miejscem kulminacyjnym przemarszu było Mauzoleum pułkownika Dionizego Czachowskiego i tam odbyły się centralne uroczystości, które rozpoczęły się złożeniem meldunku Dowódcy 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Następnie przy dźwięku Mazurka Dąbrowskiego na maszt została wciągnięta flaga państwowa.
Po wręczeniu odznaczeń odczytano apel pamięci, a pododdział oddał salwę honorową. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów oraz krótkim
koncertem w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Radomia.

9 września 1945 roku oddziały pod dowództwem Stefana Bembińskiego „Harnasia” na pół godziny opanowały miasto, zdobyły więzienie i uwolniły aresztowanych. Akcja zakończyła się sukcesem, więzienie rozbito,
a około 300 więźniów zostało uwolnionych. Przeciwnik nie zdążył przyjść z pomocą zaskoczonym radomskim ubekom, milicjantom i enkawudzistom. W akcji na radomskie więzienie zginęło trzech żołnierzy Armii Krajowej, a sam Stefan Bembiński został aresztowany niedługo po akcji i skazany na karę śmierci. Kara została zamieniona na dożywocie, a następnie na 10 lat więzienia.


Tekst i foto: p. Anna KUNA

78. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września br., w Kościele Garnizonowym odbyła się msza święta z okazji 78. Rocznicy wybuchu II wojny światowej. Głównymi organizatorami obchodów byli Dowódca Garnizonu Radom wz. płk Tomasz PŁOWAŚ oraz Prezydent Miasta Radomia. Wzięli  w nich także udział parlamentarzyści ziemi radomskiej, władze samorządowe, przedstawiciele instytucji i służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, harcerze,  kombatanci, młodzież radomskich szkół  oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Radomia. Po odczytaniu Apelu Pamięci, oddano salwę honorową, następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Druga część obchodów odbyła się pod pomnikiem Żołnierzy 72. Pułku Piechoty imienia Dionizego Czachowskiego przy ul. Malczewskiego. Tam również delegacje złożyły kwiaty, upamiętniając tym samym pamięć bohaterów, którzy to właśnie z tego miejsca 78 lat temu ruszyli pod Wieluń, gdzie 1 września 1939 roku o godzinie 4.40 niemieckie bomby spadły na pozycje obronne 72. Pułku Piechoty.  Tym samym blisko 3 tyś żołnierzy pochodzących z Radomia i rejonu radomskiego stało się pierwszymi żołnierzami II wojny światowej stawiającymi czoło niemieckiej agresji.

Uroczystości zakończono tradycyjnie melodią pt. ,,Cisza”, która wprowadziła wszystkich zebranych w zadumę nad wydarzeniami tamtych lat.

Tekst i foto: p. Anna KUNA

Święto Lotnictwa

29 sierpnia br. z okazji Święta Lotnictwa Polskiego odbył się uroczysty apel z udziałem żołnierzy oraz pracowników resortu Obrony Narodowej 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego.

Podczas uroczystej zbiórki, w imieniu Dowódcy 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego płk. dypl. pil. Jana SKOWRONIA zebranych żołnierzy i pracowników resortu Obrony Narodowej powitał Zastępca Dowódcy płk Tomasz PŁOWAŚ. W swoim wystąpieniu przywołał osiągnięcia polskiego lotnictwa wojskowego, nawiązał do lotniczych tradycji, dołączając zarazem najlepsze życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności , zarówno w życiu osobistym jak  i w codziennej służbie. Dopełniając lotniczej tradycji życzył także pilotom tyle samo lądowań, co startów. Podziękował również za zaangażowanie, udział oraz organizację tegorocznych pokazów lotniczych AIR SHOW, które były zwieńczeniem tego Święta. Podczas ceremonii, na mocy Decyzji Ministra Obrony Narodowej wręczone zostały medale i wyróżnienia.

W trakcie uroczystości wysłuchano m.in.Marsza Lotników” w wykonaniu Orkiestry Wojskowej, a całość zakończyła defilada pododdziałów naszej jednostki. Asystę ceremonialną zapewnił poczet sztandarowy.

Święto Lotnictwa Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 (Challenge International des Avions de Tourisme) w Berlinie. Polacy startowali na samolocie RWD-6, którego współkonstruktorem był inż. Wigura.

Od 1993 r. obchodzone jest jako wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego.

Tekst: Magdalena ZIĘTEK, Foto: Anna KUNA.